Peter Crouch: Armando Broja i bën mbrojtësit të flasin me vete

Peter Crouch ka thënë se Armando Broja ishte vendimtar që Southampton të largohej nga Manchester City të shtunën me një barazim.

I huazuari i Chelseat mund të mos ketë shënuar kundër kampionëve të Premierligës në barazimin 1-1 në St Mary’s, por ai shkaktoi probleme te ekipi i Pep Guardiolës, me Broja që u mohua nga një gol për pozicion jashtë loje dhe goditi shtyllën në pjesën e dytë.

Por pavarësisht presionit të pandërprerë në fazat mbyllëse të lojës, drejtuesit e ligës nuk arritën të gjenin një fitues pasi Southampton u bë skuadra e parë që ndaloi Manchester Cityn të fitonte në 13 ndeshje të Premier League.

Dhe ish-sulmuesi i ‘Saints’, Crouch beson se skuadra e tij e vjetër dhe menaxheri Ralph Hasenhuttl meritojnë shumë merita për mënyrën se si iu afruan ndeshjes, me Southampton-in që u bë skuadra e parë këtë sezon që shmang humbjen kundër Cityt.

Duke shkruar në një kolonë për ‘Mail Online’, Crouch tha: “Manchester City në fund të fundit është i përbërë nga lojtarë dhe jo robot.

Dymbëdhjetë fitore radhazi nuk do të bëheshin 13-të në Southampton.”

Crouch ishte veçanërisht i impresionuar nga Broja, i cili udhëhoqi linjën së bashku me Che Adams ndërsa Southampton luajti dy sulmues kundër kampionëve.

Dhe megjithëse i huazuari i Chelseat nuk ishte në shënjestër në lojë, ai fitoi shumë lëvdata nga menaxheri i tij, tifozët dhe ekspertët

“Southampton luajti vërtet mirë. Ata gjithmonë e mbanin atë kërcënim përpara dhe u siguruan që të ndikonin në lojë sa më lart në fushë. Armando Broja, i huazuar nga Chelsea, është padyshim një grusht, një sulmues brutal që mund t’i bëjë mbrojtësit të mendojnë,” tha Crouch./ h.ll/albeu.com

 

Shtuar 25.01.2022 11:40