Përshkallëzohet situata, Izraeli sulmohet edhe nga Siria e Libani, 1200 izraelitë të vrarë (VIDEO)

Izraeli po sulmohet nga tre fronte, Gaza, Libani dhe Siria, ndwrsa përgjigjet me bombardime ajrore, zjarr artilerie dhe duke mbledhur një ushtri për një pushtim tokësor të enklavës palestineze, nga ku terroristët e Hamasit nisën sulmin e tyre të shtunën në mëngjes, 7 tetor. Të vdekurit nga të dyja palët tani kanë kaluar 2200 (sipas vlerësimeve konservatore) dhe një përshkallëzim i armiqësive është skenari më i mundshëm, pavarësisht proceseve të armëpushimit në prapaskenë.

Tmerri që zbulohet në çdo vendbanim, në çdo shtëpi ku hyjnë ushtarët izraelitë nuk lë shumë vend për optimizëm.

“Nuk është një luftë dhe një fushëbetejë, është një masakër”, tha një oficer i forcave të armatosura, i cili pa me sytë e tij prindërit e me kokën e prerw dhe foshnjat e vrara në Kibbutz Kfar Aza, në pjesën jugore të vendit.

 Sulm edhe nga tokat siriane

Të martën mbrëma, ushtria izraelite tha se një numër raketash u hodhën nga Siria në drejtim të Izraelit dhe se disa prej tyre ranë në zona të hapura në territorin izraelit.

Ushtria, megjithatë, nuk dha detaje të mëtejshme për dëme apo viktima. Vetëm se ai u përgjigj me zjarr artilerie.

Ashkeloni në shënjestër të Hamasit

Dje Hamasi kërcënoi të rrafshojë Ashkelonin. Terroristët hodhën një numër të madh raketash, shumica e të cilave u kapën nga mbrojtja ajrore izraelite. Siç raporton protothema.gr, sulmi i ashpër zgjati rreth një orë. Edhe spitali ku ishin strehuar civilët dhe ku po trajtohen të plagosurit nga pushtimi u godit nga zjarri i Hamasit.

Fronti libanez është aktiv

Një sulm i ri ndaj Izraelit dhe nga ana e Libanit Jugor u zhvillua dje krahas breshërisë së raketave nga Hamasi në Ashkelon. Ushtria izraelite, e cila konfirmoi sulmin nga Libani, tha se po i përgjigjej me zjarr artilerie raketave të lëshuara në territorin e saj.

Lufta për pengjet

“Nuk do të negociojmë për robërit derisa të përfundojë lufta”, pohoi kreu i zyrës politike të Hamasit, Ismail Haniyeh.

“Kjo dosje nuk do të hapet deri në fund të betejës. Dhe kjo do të bëhet vetëm me një çmim të caktuar”, shtoi ai.

Izraeli vlerëson se Hamasi ka midis 100 dhe 150 persona peng.

“Ne do të ekzekutojmë një peng për çdo sulm ajror izraelit”

Krahu i armatosur i Hamasit, Brigadat Al-Qassam, kërcënoi të hënën se tani e tutje do të ekzekutonte civilët izraelitë të kapur në përgjigje të çdo bombardimi të ri izraelit të shtëpive në Gaza pa paralajmërim.

Zëdhënësi i saj, Abu Obaidah, tha se ata po vepronin në përputhje me udhëzimet islame, duke i mbajtur të burgosurit izraelitë të sigurt dhe të shëndetshëm, siç raportohet nga Reuters.

Në të njëjtën kohë, ai hodhi poshtë përgjegjësinë për ekzekutimet e mundshme në Izrael, “sepse intensifikon bombardimet dhe vret civilët në shtëpitë e tyre me sulme ajrore, pa asnjë paralajmërim”.

Gaza është e bllokuar dhe nën bombardime ajrore

Forcat Ajrore izraelite publikuan video të sulmeve ajrore si hakmarrje ndaj sulmeve të ndërmarra nga grupi i armatosur palestinez Hamas të shtunën, duke theksuar se “ky është vetëm fillimi”.

Sipas një deklarate të Forcave Mbrojtëse të Izraelit, gjatë natës së kaluar më shumë se 200 objektiva të Hamasit janë goditur në lagjen Al-Furqan, e cila ndodhet në pjesën veriore të Rripit të Gazës.

Sipas Izraelit, Hamasi nis shumë nga sulmet e tij kundër tij nga kjo zonë.

“Ky është sulmi i tretë në 24 orët e fundit në zonën ku forcat e IDF kanë goditur mbi 450 objektiva”, thuhet në deklaratë.

Përveç kësaj, sipas burimeve palestineze, avionët izraelitë goditën shtëpinë e babait të udhëheqësit ushtarak të Hamasit Mohammed Daif në qytetin Khan Younis, duke vrarë shumë nga të afërmit e komandantit, duke përfshirë babanë e tij, vëllain e tij dhe të paktën dy nga fëmijët.

Numri i viktimave vazhdon të rritet

Numri i viktimave pas sulmeve palestineze në territorin e Izraelit nuk ndalet duke u rënduar gjithnjë e më shumë, tani ka arritur të paktën 1200 të vdekur, tha nënkoloneli Jonathan Conricus.

“Ne kemi pësuar humbje jashtëzakonisht të rënda,” përmblodhi nënkoloneli Conricus, duke iu referuar sulmit, më vdekjeprurës që nga themelimi i shtetit.

Sipas autoriteteve izraelite, 50 persona të tjerë konsiderohen zyrtarisht si “peng” ose “të zhdukur” në Rripin e Gazës.

Të paktën 1,000 palestinezë janë vrarë dhe 4,250 janë plagosur që nga e shtuna në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës, njoftoi dje pasdite ministria e shëndetësisë e enklavës palestineze.

Zemërimi i Bidenit ndaj Hamasit

“Hamasi nuk ofron asgjë tjetër veç terror dhe gjakderdhje”,  theksoi presidenti amerikan.

“Ata vranë familje të tëra dhe të rinj në festivale”.

Presidenti amerikan Joe Biden tha të martën se të paktën 14 qytetarë amerikanë ishin në mesin e të vdekurve pas sulmeve të Hamasit në Izrael.

Në të njëjtën kohë, ai dënoi sulmet e Hamasit kundër Izraelit të shtunën, duke folur për  një “akt të së keqes absolute”.

“Njerëzit në Izrael kanë jetuar duke vuajtur nga duart e përgjakshme të organizatës terroriste Hamas, një grup që qëllimi i deklaruar i ekzistencës së të cilit është të vrasë hebrenjtë. Ky është një akt i së keqes absolute”, theksoi Biden.

“Hamasi nuk përfaqëson popullin palestinez,” tha ai.

“Ata përdorën popullin palestinez si mburojë njerëzore”.

Ai shtoi: “Gratë përdhunoheshin, dhunoheshin, paraqiteshin si trofe. Familjet u grumbulluan nga frika për orë të tëra, duke u përpjekur dëshpërimisht t’i mbanin fëmijët e tyre të qetë për të mos tërhequr vëmendjen. Ata therën prindërit, të cilët i përdornin trupat e tyre si mburoja për fëmijët e tyre. Ata masakruan familje të tëra dhe të rinj në festivale. Ka raportime për foshnja të vrara. Dhe mijëra të plagosur.”

Pasi përsëriti mbështetjen e SHBA-së për Izraelin, ai theksoi se vendi ka “të drejtën” të hakmerret kundër “sulmeve të egra” të kryera nga Hamasi.

“Ne duhet të jemi të qartë: ne qëndrojmë pranë Izraelit”, shtoi Biden. “Hamasi nuk ofron asgjë përveç terrorit dhe gjakderdhjes.”

Reagimi i Hamasit ndaj Bidenit

Hamasi i quajti komentet e presidentit amerikan Joe Biden si “inflamator”.

“Këto komente janë një përpjekje për të mbuluar krimet dhe terrorin e qeverisë sioniste,” tha Hamasi, i cili kontrollon Rripin e Gazës, në një deklaratë në faqen e saj të internetit. /Albeu.com


Shtuar 11.10.2023 07:46