Përplasen trenat ekspres në Pakistan, 43 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur

Dy trena ekspres u përplasën në Pakistanin sot, duke vrarë 43 pasagjerë dhe duke lënë të plagosur 100 të tjerë, thanë zyrtarët.

Njëri nga trenat ka dalë nga shinat dhe ka përplasur një tjetër tren që vinte nga ana e kundërt.

Shumica e udhëtarëve ishin në gjumë kur Millat Express, një tren pasagjerësh që udhëtonte midis qytetit jugor port Karaçi dhe Sargodha në Provincën Punjab, doli nga shinat dhe ra përtej binarit. Brenda pak minutash, një tren tjetër udhëtarësh, Sir Syed Express, i cili ishte rrugës për në Karaçi nga Lahore në Pakistanin lindor, u përplas me vagonët e trenit të parë, duke shkaktuar këtë aksident tragjik.

Kreu i Autoritetit Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive, Gjenerali Akhtar Naëaz Sati, njoftoi se ushtria dhe një forcë paraushtarake e stacionuar afër po nxitonin për të ndihmuar. Shumë fshatarë shkuan gjithashtu në vendin e aksidentit për të ndihmuar të plagosurit./albeu.com

Shtuar 7.06.2021 07:06

Tags: ,