PD u raporton ambasadave dhe KE për protestën e Berishës: Sulm brutal

Pas protestës së 8 janarit, Partia Demokratike ka ndërmarrë hapa të tjera kundër dhunës së ushtruar te selia nga mbështetësit e ish-kryeministri Sali Berisha.

Mësohet se me anë të një përmbledhje të asaj që ndodhi më 8 janar, Partia Demokratike ka bërë një raportim te prezenca ndërkombëtare në Shqipëri por edhe në Komisionin Europian.

Raporti i përpiluar nga Partia Demokratike thekson se çdo akt dhune që nga përdorimi i çekiçëve e te hedhja e gurëve nga mbështetësit e Berishës në selinë blu. Për këto akte, PD bën fajtore Sali Berishën.

Pjesë nga raporti i PD-së:

Berisha dhe mbështetësit e tij sulmojnë me forcë në selinë e PD-së: Fakte dhe dëshmi nga ajo ditë

Një dhunë e paprecedentë ka ndodhur të shtunën në tubimin e thirrur nga deputeti Sali Berisha kundër PD-së institucion me synimin për të hyrë brenda selisë së PD-së dhe për largimin me forcë të kryetarit Lulzim Basha.

Protesta thirri kundër kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas vendimeve të tij kishte marrë kundër ish-kryetarit Sali Berisha, i shpallur non grata nga SHBA për korrupsion dhe shkelje të demokracisë.

Ora 11.00 – Vetëm një orë para nisjes zyrtare të protestës së thirrur nga Berisha, disa prej mbështetësve të tij ka sulmuar dhe sulmuar fizikisht dhe verbalisht sekretarin e PD-së për Zhvillimin Vendor z. Roland Bejko. në prani të gjerë të mediave dhe kamerave.

Gjithashtu nënkryetari i PD-së deputeti. Enkelejd Alibeaj ishte vënë nën mbrojtjen e Gardës Kombëtare pasi u sulmua dhe u kërcënua me jetë nga persona të mbledhur sot në protestën e thirrur nga Berisha.

Ai ka reaguar në një postim në Tëitter duke dënuar rolin e Berishës në këtë tubim të dhunshëm duke theksuar se ai është të gatshëm për akte dhune. Ai rithekson se “Veprimi i Berishës po i vë PD-në përballë njëri-tjetrit ndërsa ai tërhiqet përpara, gjë që tregon fytyrën e vërtetë të Berishës. Ai është i gatshëm të dëmtojë këdo që nuk e bën këtë mendo si ai”.

Ora 11.45 –Gazetarët e medias i fotografuan këto akte që në momentin kur njerëzit u vërsulën me forcë në hyrjen kryesore të selisë së PD-së duke thyer dhe shkatërruar derën dhe xhamat.”


Shtuar 11.01.2022 16:03