Pas tre ditëve dhunë ku vdiqën 44 persona, vendoset armëpushim mes Izraelit dhe palestinezëve

Pas tre ditëve luftime të ashpra mes Izraelit dhe Palestinës, është vendosur armëpushimi mes tyre.

Armëpushimi u vendos gjatë natës së djeshme, pas tre ditësh dhune.

Zjarri i armëve të izoluara nga të dyja palët në minutat para dhe menjëherë pas afatit të së dielës mbrëma nuk arriti të prishte armëpushimin e ndërmjetësuar nga Egjipti.

Të paktën 44 persona kanë vdekur në shpërthimin më të rëndë që nga një konflikt 11-ditor në maj 2021.

Udhëheqësit e SHBA dhe Kombeve të Bashkuara u kërkuan të dyja palëve të vazhdojnë të respektojnë armëpushimin.

Në një deklaratë, presidenti amerikan Joe Biden vlerësoi armëpushimin dhe u bëri thirrje të gjitha palëve “të zbatojnë plotësisht dhe të sigurojnë që karburantet dhe furnizimet humanitare të rrjedhin në Gaza”.

Ai gjithashtu kërkoi që raportet për viktimat civile të hetohen në kohën e duhur.

Armëpushimi u ndërmjetësua nga Egjipti – i cili ka vepruar si ndërmjetës midis Izraelit dhe Gazës në të kaluarën – gjatë së dielës.

Por ndërsa hyri në fuqi të dielën vonë, ushtria izraelite konfirmoi se po godiste objektivat e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ) në Gaza në përgjigje të raketave të lëshuara pak më parë. Mediat izraelite raportuan gjithashtu disa raketa të izoluara nga Gaza në minutat pas përfundimit të afatit.

Por nuk u raportua për dhunë të mëtejshme ndërsa nata kaloi.

Dhuna e fundit filloi me sulmet izraelite në vendet në Rripin e Gazës, për të cilat ushtria e saj tha se ishte në përgjigje të kërcënimeve nga një grup militant. Ai pasoi ditë tensionesh pasi Izraeli arrestoi një anëtar të lartë të PIJ-së në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Deri të dielën në mbrëmje, ministria palestineze e shëndetësisë tha se 15 fëmijë ishin konfirmuar në mesin e 44 vdekjeve të regjistruara në dhunën e fundit. Ministria e Shëndetësisë e Gazës ka fajësuar “agresionin izraelit” për vdekjen e palestinezëve dhe për më shumë se 300 persona të plagosur.

Izraeli akuzoi militantët e PIJ-së se shkaktuan aksidentalisht të paktën disa nga vdekjet brenda Gazës – duke pretenduar të shtunën se grupi hodhi një raketë endacak duke vrarë shumë fëmijë në Jabalia.

Shqetësimet për situatën humanitare në Gaza, ku zyrtarët shëndetësorë paralajmëruan se spitalet kishin karburant të mjaftueshëm vetëm për të vënë në punë gjeneratorët për dy ditë të tjera, çuan në marrëveshjen e armëpushimit.