Parashikimi i motit për datën 29 korrik 2022

Dita e premte do të jetë kryesisht nën ndikimin e motit të kthjellët duke bërë që kthjellimet të jenë prezente pothuajse në të gjithë territorin e vendit.

Parashikohet që pjesa e dytë e ditës të sjellë kalime të lehta vranësirash kryesisht në zonan malore dhe veri-lindje dhe jug-lindje të vendit, por nuk pritet që të ketë reshje shiu.

Përsa i përket temperaturave të ajrit do të pësojnë një rënie të lehtë duke bërë që temperaturat mininale të jenë 15-16 gradë celcius dhe maksimale deri në 38 gradë.

Shpejtësia e erës do të jetë problematike kryesisht në brigjet e Vlorës duke momente që në momente të veçante të kemi 55 km/h./albeu.com