Parashikimi i motit për datën 27 korrik 2022

Vendi ynë, të mërkurën, do të jetë nën ndikim të masave ajrore të nxehta.

Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira në zhvillim, të cilat përgjatë relieveve malore do të pasohen nga reshje shiu në formën e shtrëngatave afatshkurtra.

Era do të fryjë nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpejtësi mesatare 1-6m/s, e cila përkohësisht në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi mesatare deri në 10m/s. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 17 deri 34°C

në zona e ulëta 17 deri 39°C

në zona bregdetare 19 deri 37°C./albeu.com