Paralajmëron kryebashkiaku Klitschko: Kievin e pret një sulm i ashpër (VIDEO)

Korrespondenti i Sky News ka folur me kryetarin e bashkisë së Kievit së bashku me gazetarë të tjerë, pas bombardimeve të tjera mbi kryeqytetin këtë mëngjes.

Vitali Klitschko vuri në dukje dëmin pas tij dhe tha se ka të ngjarë të ishte shkaktuar nga një raketë.

Gjashtë ndërtesa  duke përfshirë një parashkollore u dëmtuan në sulmin në lagjen Podil të qytetit, tha ai.

Zona është vetëm në veri të qendrës së qytetit dhe rreth 1.5 milje nga lagjja e qeverisë që mban pallatin presidencial.

Sulmi kishte shënjestruar një zonë banimi pa bazë ushtarake, tha zoti Klitschko.

I pyetur se çfarë priste të ndodhte më pas në Kiev, ai tha se beson se do të ketë një sulm të ngjashëm me atë të parë në Mariupol dhe Kharkiv.

Të dy qytetet janë rrethuar nga forcat ruse dhe janë përballur me bombardime pothuajse të vazhdueshme.

Situata është veçanërisht e rëndë në Mariupol, ku banorët janë të bllokuar në qytet me akses të kufizuar në ushqim, ujë të rrjedhshëm dhe energji elektrike.

Shikoni KËTU deklaratën e Vitali Klitschko.