Palestinezët hapin një vrimë në qeli dhe arratisën nga burgu izraelit i sigurisë së lartë (VIDEO)

Autoritetet izraelite kanë nisur kërkime intensive për 6 të burgosur palestinezë që u  arratisën nga një burg u sigurisë së lartë brenda natës.

Të burgosurit janë hapur një tunel nga qelia e tyre për disa muaj që të conte në një rrugë jashtë mureve të burgut Gilboa, raporton albeu.com.

Zyrtarët u lajmëruan nga fermerët kur panë të burgosurit duke vrapuar nëpër arat e tyre

Të arratisurit përfshijnë një ish-udhëheqës të grupit militant të Brigadës së Dëshmorëve Al-Aksa dhe pesë anëtarë të Xhihadit Islamik.

Një zyrtar i shërbimit të burgut izraelit e përshkroi arratisjen si një dështim i madh i sigurisë dhe inteligjencës.

Nga ana tjetër, grupet militante palestineze e përshëndetën atë si heroike./albeu.com

 


Shtuar 6.09.2021 15:26