Operacion për heqjen e dhjamit, ndërron jetë aktorja e njohur (FOTO LAJM)

Ka ndërruar jetë aktorja e njohur e televizionit kanadez dhe videove në YouTube, Chethana Raj.

Sipas burimeve, ajo ka ndërruar jetë pasi raportohet se pati komplikime për shkak të një operacioni plastik për heqjen e dhjamit. Familjarët e të ndjerës kanë denoncuar në qendrën ku u krye operacioni plastik.

Sipas burimeve policore, Chethana u shtrua në qendrën kozmetike “Shetty” në Rajajinagar për një operacion plastik, por pasi pati komplikime, ajo u transferua në spitalin “Kaade”. Aktorja pësoi vdekje të menjëhershme pasi mushkëritë e saj u mbushën me ujë dhe nuk mundi të merrte frymë.

“Vajza ime më kishte kërkuar leje për t’iu nënshtruar një operacioni për heqjen e dhjamit. Megjithatë, nuk pranova të jepja leje dhe i thashë se një operacion i tillë nuk ishte i nevojshëm. Por ajo vazhdoi me operacionin dhe vdiq për shkak të neglizhencës”, u shpreh Babai i Chethana, Govind.

Mjekët thanë se u përpoqën ta rikthejnë aktoren përmes ringjalljes kardiopulmonare për 45 minuta, por dështuan.

Por cilat janë disa nga rreziqet e heqjes së dhjamit i njohur ndryshe si liposuction?

Ashtu si me çdo operacion të rëndësishëm, liposuksioni mbart rreziqe, të tilla si gjakderdhje dhe reagime të forta ndaj anestezisë. Komplikimet e mundshme specifike për liposuksionin përfshijnë:

-Parregullsi konturore. Lëkura juaj mund të duket me gunga ose e tharë për shkak të heqjes së pabarabartë të yndyrës, elasticitetit të dobët të lëkurës dhe shërimit të pazakontë. Këto ndryshime mund të jenë të përhershme. Dëmtimi nën lëkurë nga tubi i hollë (kanulë) që përdoret gjatë liposuksionit mund t’i japë lëkurës një pamje të përhershme me pika

-Akumulimi i lëngjeve. Nën lëkurë mund të krijohen xhepa të përkohshëm lëngu (seroma).

-Mpirje. Mund të ndjeni mpirje të përkohshme ose të përhershme në zonën e prekur. Irritimi i përkohshëm i nervit është gjithashtu i mundur.

-Infeksioni. Infeksionet e lëkurës janë të rralla, por të mundshme. Një infeksion i rëndë i lëkurës mund të jetë kërcënues për jetën.

-Shpim i brendshëm. Rrallëherë, një kanulë që depërton shumë thellë mund të shpojë një organ të brendshëm. Kjo mund të kërkojë riparim urgjent kirurgjik.

-Probleme me veshkat dhe zemrën. Ndryshimet në nivelet e lëngjeve ndërsa lëngjet janë duke u injektuar dhe thithur mund të shkaktojnë probleme potencialisht kërcënuese për jetën e veshkave, zemrës dhe mushkërive.

Rreziku i komplikimeve rritet nëse kirurgu është duke punuar në sipërfaqe më të mëdha të trupit tuaj ose duke bërë procedura të shumta gjatë të njëjtit operacion.

Bisedoni me kirurgun tuaj se si këto rreziqe mund të ndikojnë tek ju para se t’i nënshtroheni një operacioni të tillë./albeu.com/