“Omicion” në qarkullim, Italia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në mars

Sipas gazetës italiane La Repubblica , kryeministri Mario Draghi do të vendosë të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme për të menaxhuar në mënyrë aktive koronavirusin deri në fund të marsit.

Vendimi pritet të zyrtarizohet nesër, me mbledhjen e kabinetit qeveritar.

Sipas komentuesve, kjo zgjatje vjen si rrjedhojë e shqetësimit për përhapjen e shpejtë të variantit ‘Omicron’ , por edhe kontakteve të kryeministrit italian me partitë që marrin pjesë në qeverinë e tij.

Ndërkohë sot në vend janë regjistruar 12712 raste të reja me koronavirus dhe 98 të vdekur.

Që nga fillimi i pandemisë, në Itali janë raportuar 5,238,221 infeksione me koronavirus dhe 134,929 viktima./albeu.com


Shtuar 13.12.2021 20:25