OBSH: Omicron përhapet me shpejtësi të paprecedentë

Varianti i ri i koronavirusit Omicron po përhapet në të gjithë globin me një ritëm të paprecedentë, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Rastet e variantit me mutacion të madh janë konfirmuar në 77 vende.

Por në një konferencë për shtyp, shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ndoshta ishte në shumë të tjerë që nuk e kishin zbuluar ende.

Dr Tedros tha se ishte i shqetësuar se nuk po bëhej mjaftueshëm për të trajtuar variantin.

Të dhënat e fundit të OBSH-së sugjerojnë se varianti, i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut në nëntor, mund të shmangë më mirë vaksinat ekzistuese dhe mbart një rrezik më të lartë të ri-infektimit, duke e bërë organizatën të thotë se niveli i rrezikut mbetet shumë i lartë.

Një numër vendesh kanë vendosur ndalime udhëtimi që prekin Afrikën e Jugut dhe fqinjët e saj pas shfaqjes së Omicron, por kjo nuk ka arritur ta ndalojë atë të përhapet në mbarë botën.


Shtuar 15.12.2021 15:14