OBSH: Omicron është i pranishëm thuajse në të gjitha vendet e botës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se varianti i ri i koronavirusit Omicron është ndoshta tashmë i pranishëm në shumicën e vendeve të botës.

Rastet e variantit me mutacion të madh janë konfirmuar në 77 vende.

Por shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ndoshta ishte në shumë të tjerë që nuk e kishin zbuluar ende dhe po përhapej me një ritëm të paparë.

Dr Tedros tha se ishte i shqetësuar që Omicron po nënvlerësohej.

“Sigurisht, ne kemi mësuar deri tani se po e nënvlerësojmë këtë variant të rrezikshëm. Edhe nëse Omicron ka pasoja pak më të rënda, numri i madh i rasteve mund të kapërcejë përsëri sistemet e papërgatitura shëndetësore”, tha ai.

Varianti Omicron u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut në nëntor dhe që atëherë vendi ka parë një rritje të infeksioneve. Presidenti Cyril Ramaphosa ka rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe aktualisht është duke u izoluar me simptoma të lehta./albeu.com


Shtuar 14.12.2021 21:40