Novak Djokovic falenderon fansat teksa pret vendimin e deportimit

Ylli i tenisit Novak Djokovic ka falënderuar fansat në mbarë botën teksa pret një vendim për largimin e tij nga Australia.

Djokovic zbarkoi këtë javë për të luajtur në Australian Open, pasi në mënyrë të diskutueshme iu dha një përjashtim nga rregullat e vaksinimit të Australisë.

Atij iu mohua në mënyrë dramatike hyrja në ulje.

Djokovic është aktualisht në paraburgimin e imigracionit në Melburn duke pritur një seanc gjyqësore që pritet të mbahet të hënën.

“Mund ta ndjej dhe e vlerësoj shumë”, tha ai në një mesazh të postuar në Instagram.

Përjashtimi i Djokovic u dha nga dy panele të pavarura mjekësore të organizuara nga Tennis Australia, organi që drejton ngjarjen, dhe shteti Victoria.

Por të mërkurën, zyrtarët e Forcave Kufitare Australiane (ABF) thanë se lojtari 34-vjeçar kishte “dështuar të sigurojë provat e duhura” në Aeroportin e Melburnit.

Australian Open do të fillojë më 17 janar./h.ll/abcnews.al


Shtuar 7.01.2022 15:14