Njihuni me 29-vjeçaren nga India, gruan më të shkurtër në botë (FOTO LAJM)

Jyoti Amge është gruaja më e shkurtër në botë, por kjo nuk e bën atë më pak unike.

Që kur ishte e re, kjo vajzë e famshme indiane ka punuar shumë për të ndjekur një karrierë në aktrim dhe pavarësisht paragjykimeve të njerëzve, Jyoti tani ka përmbushur ambiciet e saj të jetës.

Më 16 dhjetor 1993, Jyoti Kisanji Amge lindi në Maharashtra, Indi. Nëna e Jyotit, Ranjana, pohon se ajo kishte një madhësi normale në lindje dhe në vitet e para të fëmijërisë.

Rritja e Jyotit në fakt ndaloi kur ajo mbushi 5 vjeç dhe nuk ka ndryshuar që atëherë, përveç kësaj, ajo ka vazhduar të ndjekë shkollën me bashkëmoshatarët e saj.

Jyoti nuk i ka menduar kurrë përmasat e saj si pengesë, falë mbështetjes së palëkundur të familjes së saj. Sa herë që janë bashkë, familja e saj zakonisht e mban përreth, në mënyrë që ajo ta shohë botën nga këndvështrimi i tyre. Në fakt, me gjithë vështirësitë që vinin me vazhdimin e shkollimit të saj, motra e ndihmoi Jyotin të përfundonte studimet dhe të diplomohej.

Por Jyoti nuk është ndjerë gjithmonë në këtë mënyrë për gjendjen e saj. “Kur ajo nuk ishte aq e famshme, njerëzit e ngacmonin dhe talleshin me të. Ajo ndihej shumë e dëshpëruar atëherë”, foli babai i saj. Këmbëngulja dhe zelli i Jyotit rrjedhin kryesisht nga familja e saj, e cila e ka mbështetur gjithmonë.

Jyoti u bë zyrtarisht gruaja më e shkurtër në jetë pasi mbushi 18 vjeç dhe arritja e këtij rekordi ka përmirësuar vetëvlerësimin e saj.

Sipas Guinness, ajo ishte vetëm 61,95 cm e gjatë, duke e konfirmuar atë si adoleshentja më e shkurtër (femër). Çuditërisht, me vetëm 5.4 kg, ajo peshonte vetëm 4 kg më shumë se pesha e saj në lindje.

Në vitin 2012, Jyoti Amge takoi njeriun më të gjatë në botë, Sulltan Kosen, dhe ajo pozoi me të për edicionin e 57-të të Rekordeve Botërore Guinness.

“Kur takova njeriun më të gjatë në botë, u trondita pak”, pohoi ajo në një intervistë. “Po mendoja se si mund të jetë dikush kaq i gjatë dhe ai u habit kur më pa gjithashtu, por tani jemi miq shumë të mirë”.

Jyoti jo vetëm që u bë e famshme si aktore dhe ndikuese në Indi, por ajo ka udhëtuar nëpër botë, ka takuar një sërë njerëzish dhe ka vepruar si një ambasadore legjitime e rekordeve botërore Guinness. Rruga e saj është bërë më e sigurt sepse më në fund mund të realizojë ëndrrën e saj për t’u bërë aktore.

Jyoti është shfaqur në shfaqje televizive ndërkombëtare, brenda dhe jashtë vendit të saj, dhe ajo synon të vazhdojë më tej karrierën e saj të aktrimit.