Nga Von der Leyen te Pedro Sanchez, emrat që mund të pasojnë Stoltenberg në krye të NATO-s

Presidentja e Komisionit Evropian, ish-ministrja gjermane e mbrojtjes, Ursula von der Leyen, thuhet se është në mesin e kandidatëve për postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, raportoi gazeta britanike The Sun, duke cituar një burim diplomatik.

Disa vende anëtare të NATO-s kanë sugjeruar që zonja von der Leyen të marrë postin pasi Jens Stoltenberg tërhiqet, sipas burimeve.

Norvegjezi pritet të tërhiqet në tetor siç ishte planifikuar. Mandati i tij u zgjat tre herë. Ai ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s për nëntë vitet e fundit.

Raporti i Sun, duke cituar burime të paidentifikuara të qeverisë britanike, tha se Londra ka të ngjarë të vërë veton ndaj kandidaturës së zonjës von der Leyen, duke cituar kritikët e historisë së saj të dobët si kreu i ushtrisë gjermane.

Qeveria britanike thuhet se po informon sekretarin aktual të mbrojtjes konservatore, Ben Wallace, për të marrë postin. Nëse ai pason Stoltenberg, ai do të jetë britaniku i parë që do të kryesojë aleancën ushtarake në dy dekada.

Sipas tabloidit britanik, mes kandidatëve që diskutohen janë ata të kryeministres estoneze Kaia Kalas dhe ministres kanadeze të financave Chrystia Freeland, nëna e së cilës është ukrainase.

Sipas burimeve të tjera, të cituara së fundmi nga gazeta gjermane Welt am Sonntag, mes kandidatëve kryesorë besohet se janë Ben Wallace dhe kryeministri socialist i Spanjës, Pedro Sanchez. /albeu.com


Shtuar 1.04.2023 07:20