NATO shuan shpresat: Asnjë tregues se Putini ka ndryshuar ambicien e tij

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg po flet në Bruksel, ku ministrat e jashtëm të aleancës së sigurisë janë mbledhur pasditen e sotme.

“Ne nuk kemi parë asnjë tregues se presidenti Putin ka ndryshuar ambicien e tij për të kontrolluar të gjithë Ukrainën dhe për të rishkruar rendin ndërkombëtar”, thotë ai.

Sekretari i Përgjithshëm thotë se NATO duhet të mbështesë Ukrainën, të mbajë sanksionet ndaj Rusisë dhe të forcojë mbrojtjen dhe parandalimin e saj.

Ai thotë se konflikti mund të zgjasë një kohë të gjatë “dhe ne duhet të jemi të përgatitur për këtë”./albeu.com

Shtuar 6.04.2022 15:32