“Moska, plane për të qeverisur Kievin”, Britania: Putin planifikon të vendosë një Kryeministër pro-rus

Teksa po përballet me akuzat se po planifikon pushtimin e Ukrainës, Rusia po planifikon të vendosë në krye të qeverisë në Kiev, një kryeministër pro Kremlinit. Ky është informacioni që vjen nga shërbimet infoirmatiove britanike, të cilat i bëjnë thirrje Putinit që të mos ndërmarrë hapa që do të kenë pasoja të rënda.

Situata në Ukrainë bëhet gjithë e më tensionuar, teksa perëndimi forcon tezën e saj se Rusia e ka gati planin e pushtimit të fqinjit të saj perëndimor dhe pavaërisht mohimit nga ana e Moskës, pritet ta vërë në zbatim së shpejti.

Ndërkohë Britani akuzon presidentin rus, Vladimir Putin, se po bën komplot që të instalojë një figurë pro-Moskës që ta udhëheqë Qeverinë e Ukrainës.

Zyra e Jashtme britanike tha se kandidati potencial i Kremlinit është ish-deputeti ukrainas, Yevhen Murayev.

Rusia ka vendosur mbi 100,000 trupa në afërsi të kufirit me Ukrainën, por mohon se po planifikon që ta sulmojë këtë shtet.

Shtuar 23.01.2022 13:38