Mësuesi i notit i prekte nga gjokset dhe vithet, 13 studentet e reja përfitojnë plot 1.6 milionë dollarë

Plot 13 milion dollarë do të përfitojnë 13 studente të notit nga universiteti ku studionin.

Universiteti Shtetëror San Jose ka rënë dakord të paguajë 1.6 milion dollarë për 13 studente-atlete, ankesat e të cilëve për sulm seksual nga një trajner atletik nuk u morën parasysh nga universiteti, thanë të martën prokurorët federalë.

Pagesa është pjesë e një marrëveshjeje midis universitetit, Departamentit të Drejtësisë të SHBA për Divizionin për të Drejtat Civile dhe Zyrës së Prokurorit Amerikan për Qarkun Verior të Kalifornisë, e cila kreu një hetim të Titullit IX që zbuloi se universiteti nuk iu përgjigj në mënyrë adekuate raporteve të ngacmimit seksual dhe sulmi që filloi në 2009, duke ekspozuar studentë-atletë të tjerë të dëmtuar për më shumë se një dekadë.

Hetuesit federalë gjithashtu zbuluan se universiteti u hakmor kundër dy punonjësve, duke përfshirë njërin që vazhdimisht lajmëroi zyrtarët e shkollës për trajnerin. Notaret femra thanë se ai bënte prekje të përsëritura, të padëshiruara seksuale të gjoksit, ijëve, vitheve dhe zonave pubike gjatë trajtimit në objektet e trajnimit në kampus, thanë prokurorët federalë.

“Me këtë marrëveshje, Universiteti Shtetëror San José do t’u japë ndihmë të mbijetuarve dhe do të transformojë procesin e tij të Titullit IX për të siguruar llogaridhënie në programin e tij të atletikës dhe për të krijuar një kampus më të sigurt për të gjithë studentët e tij,” tha Ndihmës Prokurorja e Përgjithshme Kristen Clarke e Drejtave Civile të Departamentit të Drejtësisë Ndarje./albeu.com


Shtuar 22.09.2021 17:00