MEGAOPERACIONI/ “Bien në rrjetë” 174 persona, si arriti Europol “në zemër” të krimit

Një operacion i madh është zhvilluar nga Europol në bashkëpunim me Policitë e vendeve europiane, ku në pranga kanë rënë rreth 174 persona.

Operacioni është koduar “Trivium”, dhe goditi krimin e organizuar të pronës në rrjetet rrugore të Evropës.

Operacioni Trivium u organizua nën ombrellën e iniciativës së sigurisë EMPACT dhe zgjeti 3 ditë.

174 të dyshuar janë arrestuar

27 makina të konfiskuara

Më shumë se 200 mallra të tjera u sekuestruan, përfshirë armë dhe drogë

Pothuajse 25 000 persona u kontrolluan

Më shumë se 16 000 automjete të kontrolluara

Rreth 800 vende të kontrolluara

Në harkun e pak ditëve, autoritetet ligjzbatuese kanë mundur të kryejnë disa ndërhyrje që prishin krimin e organizuar në pronë. 783 objektiva specifikë, të përbërë nga individë dhe prona, u identifikuan dhe u kontrolluan nga forcat e rendit si pjesë e operacionit. Këto kontrolle ndodhën së bashku me kontrolle më të gjera në rrugë të mbi 16 000 automjeteve dhe 25 000 individëve, gjë që nënkuptonte se aktiviteti kriminal mund të kapej në një sërë zonash. Megjithëse shumica e arrestimeve kishin të bënin me krimin e organizuar të pronës, arrestimet u bënë edhe në lidhje me drogën, armët dhe shkeljet e legjislacionit të imigracionit.

Policia vendosi gjithashtu metoda të tilla si njohja automatike e targave (ANPR) dhe monitorimi i drejtuesve të mjeteve për sjellje të dyshimta si pjesë e Operacionit Trivium XV. Në një rast në Belgjikë, një makinë tërhoqi vëmendjen e hetuesve për drejtimin agresiv; Policia gjeti mijëra euro para cash, si dhe sasi të mëdha kokaine dhe kanabis dhe një pistoletë alarmi. Në një kontroll të veçantë, policia belge zbuloi mbi 70 000 euro të ndara në disa tufa të vogla; shoferi më vonë pranoi se paratë e pashpjegueshme ishin rezultat i trafikut të drogës midis Belgjikës dhe Gjermanisë, raporton Dosja.al.

Operacioni Trivium filloi për herë të parë në vitin 2013 dhe synon të prishë krimin e organizuar të pronës në rrjetet rrugore të Evropës. Ky përsëritje i pesëmbëdhjetë i Operacionit Trivium pason veprime të ngjashme në shkallë të gjerë të kryera në prill të këtij viti , të cilat rezultuan në mbi 200 arrestime dhe sekuestrime të konsiderueshme të aseteve kriminale. Suksesi i qasjes së tij shumë-vendëshe mbështetet në shkëmbimin e shpejtë të informacionit ndërmjet agjencive pjesëmarrëse të zbatimit të ligjit, veçanërisht në lidhje me të dyshuarit, personat e lidhur me krimet dhe të dhënat e automjeteve.
*Vendet e përfshira: Shqipëria, Austria, Belgjika, Qipro, Danimarka, Franca, Gjermania, Greqia, Lituania, Malta, Holanda, Polonia, Portugalia, Rumania, Serbia, Spanja dhe Suedia./albeu.com/


Shtuar 11.11.2021 16:33