Mbyti djemtë në lumë për t’u hakmarrë ndaj gruas, vrasja e trefishtë e foshnjave që tronditi qytetin

Historia e Giorgos Metaxakis i cili më 20 shtator 1999 hodhi tre djemtë e tij në ujërat e lumit Almyros ka tronditur Kretën. Ai kurrë nuk i pranoi krimet e tij dhe ka qenë i lirë që nga viti 2018.

Giorgos Metaxakis u bë i njohur si ” fëmijvrasësi i Kretës”. Më 20 shtator 1999, ai hodhi tre djemtë e tij të vegjël në lumin Almyros, duke i bërë ata të mbyten. Arsyeja; Ai donte të hakmerrej ndaj gruas së tij…

Martesa e trazuar

Në vitin 1986, Giorgos Metaxakis ra në dashuri dhe rrëmbeu Argyron, me të cilën u martua dhe pati katër fëmijë. Tre djem dhe një vajzë. Megjithatë, martesa e tyre ishte problematike dhe zënkat mes çiftit ishin të shpeshta. Argyro e kishte paralajmëruar se do ta linte dhe do të merrte me vete fëmijët e tyre. Në të vërtetë, Argyro i zbatoi kërcënimet e saj pasi nuk ka mundi të duronte më tensionet. Kështu ajo mori fëmijët dhe u largua nga shtëpia, duke nisur njëkohësisht procedurat e divorcit. Kjo bëri që bashkëshorti i saj t’i nënshtrohej alkoolit.

Hakmarrja dhe plani i sëmurë i Metaksakis

Përkundër kësaj, Metaksakis nuk mund ta përtypte fare se gruaja e tij e kishte lënë. Kështu ai filloi të hartonte në mendjen e tij të çekuilibruar një plan të sëmurë për t’u hakmarrë ndaj gruas së tij.

Në fakt, ai i regjistroi mendimet e tij paranojake në një ditar, ku shkruante: “I dua fëmijët e mi. Por ti më privon prej tyre. Gjithçka është për fajin tënd. Kur të vdes, më varrosni me ta”.

Ai besonte se në këtë mënyrë do të hakmerrej ndaj gruas së tij dhe do ta bënte atë të kthehej tek ai.

Një ditë Metaksakis rrëmbeu fëmijët e tij dhe vrapoi me shpejtësi marramendëse në Autostradën Kombëtare. Akuzat e ngritura ndaj tij në atë kohë ishin vetëm për shkelje të trafikut dhe kërcënim, shkruan albeu.com.

Vetë të afërmit e tij u përpoqën ta minimizonin këtë çështje dhe thanë se ai nuk do t’i dëmtonte fëmijët sepse i donte shumë. Edhe Argjiro u bind dhe e la t’i merrte shpesh.

Krimi i tmerrshëm

Tre muaj pas ngjarjes së mësipërme, më 20 shtator 1999 , Metaxakis hipi në makinë dhe shkoi në shtëpinë e gruas në Kaminia për të marrë vajzën e tij 12-vjeçare, djalin e tij 10-vjeçar Yannis, 4-vjeçarin Nikos dhe vëllanë e tyre të vogël 2-vjeçar të papagëzuar për të bërë një shëtitje.

Ai u ndal në një mini market, bleu katër portokall dhe më pas shkuan në lumin Almyros.

Tre djemtë filluan të luanin, ndërsa Tanya u ul në makinë. Në një moment babai 40-vjeçar hoqi lidhësit e këpucëve dhe ia lidhi duart në levën e marshit.

“Po të lidh sepse nuk të besoj“, i tha ai dhe ngriti kapakun e makinës që të mos kishte kontakt vizual me lumin. Ai i çoi tre djemtë në breg të lumit dhe i hodhi në ujërat e tij të ftohta dhe të vrullshme.

Sapo mbaroi veprën e tij të neveritshme u kthye, hipi në makinë dhe filloi të ecte me shpejtësi.

Tanya bërtiste: ” Çfarë bëre me vëllezërit e mi të vegjël ?”, por ai vazhdoi t’i jepte gaz makinës pa thënë asnjë fjalë. Ata udhëtuan rreth 30 kilometra, arritën në kishën e Agios Raphaelit, jashtë fshatit Mochos, në kufijtë e prefekturës së Lasithit, shkruan albeu.com.

Metaksakis i tha vajzës së tij se ai kishte helmuar vëllezërit e saj. Ai i la një fletore me shënime, e braktisi dhe u largua natën. Pak orë më vonë vajza arriti të çlirohej dhe shkoi në komisariat ku tregoi se çfarë kishte ndodhur. Historia e saj u konfirmua kur zhytësit gjetën tre vëllezërit e saj të vdekur nga lumi Almyros.

Arrestimi i vrasësit të fëmijëve

Fëmijë-vrasësi , pas aktit të tij të shëmtuar, e ka kaluar natën në një fushë ulliri. Kur zbardhi agimi, ai u rrua për të mos u njohur dhe shkoi në një kafene pranë Manastirit të Kerasit.

Lajmi kishte mbërritur atje dhe disa njerëz e njohën. Ata thirrën policinë, por në momentin që patrulla mbërriti, Metaxakis kishte hipur në një kamion, ndërsa shoferi nuk e kishte njohur.

Policia kishte vendosur postblloqe në zonat përreth dhe arrestimi i tij nuk vonoi. Ai u arrestua nga oficerët e policisë nga Departamentet Portuale të Hersonissos dhe Mochos jashtë vendbanimit të Lagos në Plateau Lasithi.

Madje, kur e pyetën se kush ishte, ai me indiferentizëm u përgjigj: “Georgos Metaxakis!”.

Sikur të mos kishte ndodhur asgjë…

Gjatë arrestimit ai u përmbajt të mos thoshte asgjë, thjesht u përgjigj se nuk e bëri, ndërsa kërkoi të takohej edhe me bashkëshorten. Pas arrestimit ai tha se mbytja e fëmijëve të tij ishte një aksident dhe se ishte konfuz teksa po përpiqej të arratisej.

Marrja në pyetje dhe “teatri” i autorit

Gjatë marrjes në pyetje, Metaksakis mohoi të kishte kryer krimin e trefishtë, duke pretenduar se tre djemtë janë mbytur vetëm në lumin Almyros. Ai pohoi me gjakftohtësi të plotë se kur doli për shëtitje në lumë, Nikos 4-vjeçar (i treti nga katër fëmijët e tij) ra aksidentalisht dhe më pas Yiannis 10-vjeçar shkoi në ndihmë dhe u mbyt gjithashtu. Dhe i treti, i papagëzuari, të cilin e mbante kur shkoi për të ndihmuar, ra gjithashtu.

Megjithatë, ai nuk ka treguar se si ka shpëtuar vajza e tij, e lidhur në makinë.

Kallëzimi i mjekut dhe përfaqësimi i krimit

Megjithatë, raporti i mjekësisë ligjore thoshte të kundërtën. Sipas kësaj, autori i ka hedhur në lumë tre djemtë e tij kur ata ishin ende gjallë, duke bërë që ata të mbyten në ujërat e tij të vrullshme.

Ekzaminuesi mjekësor gjeti çarje në trupin e djalit të madh, Giannis. Me sa duket ai u përpoq të rezistonte, por babai i tij e kapi për sqetull dhe e hodhi me dhunë në ujë.

Më 24 shtator në orën 6 të mëngjesit me masa drakoniane sigurie, teksa autoritetet i trembeshin mundësisë së linçimit të autorit, nisi rishfaqja e krimit.

Fëmijë-vrasësi u shfaq në zonën ku kreu krimin e trefishtë të rëndë i veshur me jelek antiplumb, ndërsa rreth perimetrit të zonës ndodheshin forca të shumta policie që kishin kontrolluar dhe më pas rrethuar zonën.

Autori 40-vjeçar nuk u pendua as për një moment që hodhi tre djemtë e tij të vegjël në lumin Almyros, shkruan albeu.com.

Në fakt, me një guxim provokues, Metaksakis u përpoq të fshihte të vërtetën dhe vazhdimisht përsëriste frazat: “Unë jam i pafajshëm”, “ishte një aksident”.

Prokurorët dhe drejtuesit e policisë që ndodheshin në vendngjarje mbeten të shtangur nga gjakftohtësia e autorit. Kur e pyesin, në fakt, pse nuk ka hyrë në ujë për të shpëtuar fëmijët, ai përgjigjet se nuk dinte not.

 Ditari “dogji” fëmijëvrasësin

Metaksakis nuk kishte llogaritur në asnjë të dhënë që kishte lënë pas vrasjes. Ky ishte ditari që ai la pranë vajzës së tij, ndërsa ajo ishte e lidhur në makinë ditën e vrasjeve.

Përveç kësaj, policia kishte edhe dëshminë e vajzës së tij të madhe, e cila për fat kishte shpëtuar. Pak më vonë, telefonatat që ai kishte bërë pas krimit të trefishtë me ish-bashkëshorten dhe nënën e fëmijëve të tij i kishte bërë nga kompania e celularëve.

Giorgos Metaxakis u konsiderua i paraburgosur, por drejtorët e burgjeve të Chania dhe Neapolis deklaruan se nuk mund të garantonin integritetin e tij fizik. Më në fund u dërgua në burgjet e Korydallos.

Gjyqi dhe lirimi

Më 19 mars 2001, fëmijë-vrasësi 40-vjeçar, nën masa drakonike sigurie, u ul në bankën e të akuzuarve të Gjykatës Penale prej tre anëtarësh të Heraklion, Kretë.

Familjarët e gruas së tij, Argyros Metaxakis , e kërcënuan se do ta linçonin si kur hyri në sallën e gjyqit, ashtu edhe kur u largua pas përfundimit të procesit dhe dënimit të tij, shkruan albeu.com.

Giorgos Metaxakis nuk pranoi të kërkonte falje dhe nuk hapi gojën për të thënë asnjë fjalë, ndërsa dukej se ishte nën efektin e drogës. Ai u dënua njëzëri me tre burgime të përjetshme, pa asnjë zbutje, ndërsa vendimin e parë të gjykatës e bëri ankim.

Në dhjetor 2006, ai u ankua në Gjykatën e Apelit të Chania, por vendimi i shkallës së parë nuk u ndryshua. Më 26 nëntor 2018, pas 19 vitesh burgim në burgjet e Domokosit, u lirua nga burgu tashmë 60-vjeçari Giorgos Metaxakis, i dënuar me tre burgime të përjetshme.

Ndër kushtet e lirimit ishte edhe ndalimi për të shkuar në Kretë ku jetojnë të afërmit e tij, si dhe familja e ish-bashkëshortes.

Argyro nuk dinte asgjë për lirimin e ish-bashkëshortit dhe u informua nga mediat, e habitur nga ky zhvillim./Albeu.com.


Shtuar 20.09.2023 09:14