Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia bëjnë pakt për të kundërshtuar Kinën

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Australia kanë njoftuar një pakt historik të sigurisë në Indo-Paqësorin, në atë që shihet si një përpjekje për të kundërshtuar Kinën.

Tashmë, Australia të ndërtojë nëndetëse me energji bërthamore për herë të parë, duke përdorur teknologjinë e ofruar nga SHBA.

Pakti, i njohur si Aukus, do të mbulojë gjithashtu inteligjencën artificiale, teknologjitë kibernetike dhe kuantike.

Ky ëhstë partneriteti më i madh mbrojtës midis vendeve në dekada, thonë analistët.

Vitet e fundit, demokracitë perëndimore kanë shprehur të gjitha shqetësimet për rritjen e vendosmërisë ushtarake të Kinës në Indo-Paqësorin.

Partneriteti i ri synonte të “promovonte sigurinë dhe prosperitetin” në rajon, tha një deklaratë e përbashkët e Presidentit amerikan Joe Biden, kryeministrit britanik Boris Johnson dhe homologut të tij australian Scott Morrison./albeu.com


Shtuar 16.09.2021 08:26