Mbi 950 kg drogë nga Shqipëria në Itali, dënohen me rreth 70 vite burg të arrestuarit

Rreth 70 vite burg është dhënë për grupin e trafikantëve të kanabisit të arrestuar falë operacionit “San Silvestro”.

Dënimi u dha sot nga gjyqtarja Laura Liguori, në fund të gjyqit të diskutuar me procedurën e shkurtuar për dhjetë persona.

Arsyet nuk dihen ende, por rrethana rënduese janë zbutur, me efekt dënimesh më të kufizuara sesa ato të llogaritura nga prokurori publik i hetimit.

Dënimet e dhëna:

16 vjet (krahasuar me 18 të kërkuara nga prokurori) për Alban Limaj, një shqiptar 33-vjeçar;

14 vjet e 4 muaj (kërkesa ishte për 20 vjet) për Teodoro Vindice , 55 vjeç, nga Brindisi;

7 vjet e 4 muaj (kërkesa ishte për 8 vjet e 8 muaj) për 29-vjeçarin shqiptar Alvaro Aliaj që banonte në marinën e Leçes të Frigole;

5 vjet e 8 muaj (kërkohej, 8 vjet e 8 muaj) për Erfan  Bajrusi, 25 vjeç nga Leçe që jeton në Casalabate;

3 vjet, 4 muaj dhe një gjobë prej 20,000 euro (kërkesa ishte për 4 vjet, 3 muaj, 10 ditë, plus një gjobë prej 44,790 euro) për Mario Epicoco, 40 vjeç, nga Brindisi;

5 vjet, plus një gjobë prej 30,000 euro (kërkohej: 3 vjet, 4 muaj, plus një gjobë 28,000 euro), për Geraldo Ismailaj, një shqiptar 42-vjeçar, me vendbanim në Valsamoggia (Bolonja);

3 vjet e 4 muaj, plus një gjobë prej 20 mijë eurosh (kërkohej: 3 vjet e gjysmë, plus 32 mijë euro gjobë), për Claudio Rillo , 56 vjeç, nga Brindisi;

7 vjet e 8 muaj (krahasuar me 12 vjet e dy muaj të kërkuara nga prokurori) për Vitantonio Roma, 46 vjeç, nga Brindisi;

5 vjet dhe 4 muaj (krahasuar me 8 vjet, 10 muaj dhe 20 ditë të kërkuara nga prokurori) për Antonio Summa , 29 vjeç, nga Brindisi.

Dënimi i vendosur ndaj Cosimo Conte , 52 vjeç, nga Francavilla Fontana, përfundoi në bankën e të akuzuarve për ndihmë dhe mbështetje, sepse ai ishte përpjekur t’i shmangej hetimeve, duke gënjyer policët për anijen, për të cilën ai dukej se ishte pronar, është një vit e gjysmë.

Anija u ndalua më 5 korrik 2018 me një ngarkesë prej 950 kg marijuanë.

Gjatë aksionit 15 individë u arrestuan në flagrancë, u shpallën në kërkim 24 të tjerë që besohet se i përkisnin organizatës dhe u sekuestruan sasi të mëdha droge (3,750 kg marijuanë, 50 hashash, mbi një kilogram kokainë dhe një kilogram heroinë) dhe nëntë automjete (gjashtë anije dhe tre makina).

Operacioni u krye në sinergji midis komandave territoriale dhe departamentit të operacioneve detare të Barit, dhe falë bashkëpunimit të konsoliduar me autoritetet e policisë shqiptare, përmes bërthamës kufitare detare të Guardia di Finanza të vendosur në Durrës./abcnews.al/

Shtuar 19.07.2021 21:04