Mbi 400 mijë raste të reja me Covid në 24 orë, rekord botëror në Indi

India është duke kaluar në një krizë të madhe dhe spitalet janë në kolaps për shkak të pandemisë. Në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 412 262 raste të reja me koronavirus, rekord i ri botëror që nga fillimi i pandemisë.

Në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3980 persona nga Covid 19 në Indi.

Në 30 ditët e fundit, India ka regjistruar 8.3 milion raste.

Në spitale nuk ka shtretër dhe oksigjen, pasi numri i rasteve të reja rritet në nivele rekord çdo ditë, duke krijuar një krizë kombëtare me pasoja globale.

Sa më shumë që virusi përhapet, aq më shumë shanse ka për të krijuar mutacione duke kërcënuar edhe progresin e vendeve të tjera, paralajmërojnë ekspertët.

Shtuar 7.05.2021 03:05