Mbërrin kreu i ri i Kishës Serbe në Podgoricë: Këtu ka vend për të gjithë (FOTO LAJM)

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe ka mbërritur para pak minutash në Podgoricë, Mal të Zi.

Një pritje solemne e Patriarkut serb Porfir u organizua sonte në Podgoricë, ndërkohë që zona jashtë manastirit ishte e rrethuar nga forca të shumta policie në mënyrë që të pengohej futja e protestuesve në ceremoni.

Vijesti shkruan se vetë Porfiri tha para të mbledhurve se do të donte që të gjithë njerëzit nga Mali i Zi të depërtonin në zemrën e tij dhe ta bënin me të këtë rrugë drejt përurimit, duke iu përgjigjur dhe protestuesve.

Ai tha se kisha nuk ekziston për të zgjidhur problemet ekonomike, politike dhe të tjera, por për të gjetur në të sekretin e ringjalljes së Krishtit. Porfiri vuri në dukje se Mitropoliti Janikus është i denjë për atë pozitë dhe se ai e ndan atë bekim dhe gëzim me vëllezërit e besimeve katolike e myslimane.

“Nëse i thërrasim në një përqafim vëllazëror, atëherë si mund t’i quajmë vëllezërit tanë që na thërrasin me të gjitha llojet e emrave. Ne i përqafojmë me të dyja duart. Ne me të vërtetë duam t’i marrim në një përqafim vëllazëror. Ka një vend në kishë për të gjithë, pavarësisht nga feja apo kombësia. Unë i bëj thirrje dhe i bëj thirrje të gjithë shpirtrave të pagëzuar në këtë dioqezë të dalin para Mitropolitit Janikus, duke thënë se ai u zgjodh ligjërisht, siç ka qenë gjithmonë”, tha ai ndër të tjera.

Në fjalimin e tij pas shërbimit, Joanikije vuri në dukje se ishte i kënaqur që, përveç Porfirit, përfaqësues të të gjitha kishave ortodokse mbërritën në Podgoricë, për t’I dhënë një forcë shtesë.

Sot në Podgoricë, qytetarët kanë dalë në protestë, ndërkohë që në manastirin e Cetinjes po bëheshin përgatitje për inagurimin e Kreut të Ri të Kishës Serbe, pas vdekjes së parardhësit të tij nga Covid-19. Kundërshtarët e kishës serbe kanë kërkuar që përurimi të mbahej diku tjetër, por Kisha ka refuzuar që të ndryshojë planet që kishte. Protestuesit janë përplasur me policinë. Në tubim morën pjesë gjithashtu kryeministri Zdravko Krivokapic, ministrat Milojko Spajic, Jakov Milatovic, Mladen Bojanic, Ratko Mitrovic, Aleksandar Stijovic dhe përfaqësues të Frontit Demokratik Andrija Mandic , Milan Knezevic, Slaven Radunovic, Strahinja Bulajic, udhëheqësi Prava Marko Milacic./albeu.com


Shtuar 4.09.2021 21:44