Masakra në Bucha, CNN zbulon varrin masiv

Një varr masiv është zbuluar në qytetin Bucha, në periferi të kryeqytetit ukrainas të Kievit, nga një ekip i CNN.

Trupat u varrosën fillimisht, në territorin e Kishës së Shën Andreas dhe Pyervozvannoho, në ditët e para të luftës, thanë banorët për CNN.

CNN pa dhjetëra trupa në çanta të grumbulluara brenda varrit. Disa ishin pjesërisht të mbuluara.

Sipas banorëve, më shumë trupa tashmë janë varrosur në vend. Ata thanë se i përkasin kryesisht civilëve të vrarë në luftimet rreth Bucha. Banorët i thanë CNN se rreth 150 njerëz janë varrosur atje.

Kryebashkiaku i Bucha tha në komentet publike të shtunën se mund të ketë deri në 300 viktima të varrosura në vend.

CNN nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur këta numra ose identitetet dhe kombësitë e atyre që ishin varrosur.

Bucha ka parë disa nga luftimet më të rënda që nga fillimi i luftës. Automjetet ruse të shkatërruara janë nëpër rrugë dhe shumica e shtëpive janë dëmtuar.

Korrespondenti ndërkombëtar i CNN, Fred Pleitgen, producenti Vasco Cotovio, producentja Daria Markina dhe fotoreporteri Byron Blunt gjithashtu panë njerëz në vendin e varrit masiv duke qarë dhe duke kërkuar trupat e të dashurve të humbur.


Shtuar 3.04.2022 18:52