Marrëveshja e grurit në rrezik? Rusia paralajmëron: Hiqni sanksionet, ose e ndërpresim

Rusia nuk do të rinovojë një marrëveshje për të eksportuar në mënyrë të sigurtë grurë përmes Detit të Zi përsëri nëse Perëndimi nuk heq disa nga sanksionet e vendosura, ka njoftuar ministria e saj e jashtme.

Kremlini dëshiron që të zhbllokohen furnizimet e makinerive bujqësore, asetet e huaja dhe llogaritë e mbajtura nga kompanitë bujqësore dhe aksesi në sistemin e mesazheve financiare SWIFT të rivendoset për bankën ruse bujqësore në pronësi të Rosselkhozbank.

Marrëveshja e grurit u rinovua të shtunën dhe do të përfundojë më 18 maj.

Disa vende të Lindjes së Mesme dhe Afrikane mbështeten veçanërisht në importet e grurit nga Ukraina, duke përkeqësuar sigurinë ushqimore tashmë në një nivel krize.

Putin tha se aktualisht marrëveshja e Detit të Zi u jep përparësi padrejtësisht tregjeve evropiane të ushqyera mirë, në vend të vendeve afrikane.

Ai tha se nëse marrëveshja nuk rinovohej, Moska mund të furnizonte grurë falas veçanërisht për vendet në nevojë afrikane, pa dhënë detaje. /albeu.com


Shtuar 20.03.2023 16:28