Maqestena flet pas lirimit nga burgu: Burgjet në Serbi janë të rënda (FOTO LAJM)

Kosovari Blerim Maqestena, është liruar nga burgu i Serbisë gjashtë muaj pasi ishte arrestuar.

Maqestena ka thënë se burgjet e Serbisë për shqiptaret janë të rënda, ndërsa këtë sfidë e ka kaluar duke kujtuar se siç ka thënë ai “ i takon njeë shoqeërie dhe populli si yni: solidar dhe qeë nuk teë harron asnjeëhereë”, transmeton Zeri.info.

 

Ai ka falenderuar të gjithë për mbështetjen që ja kanë dhënë gjatë këtyre ditëve.

Maqestena ishte arrestuar në dhjetor të vitit të kaluar nga policia kufitare serbe nën dyshimin se kishte kaluar ilegalisht kufirin. /Zëri

Shkrimi i plotë i Maqestesnës:

Të dashur qytetareë, shokeë e shoqe, familjareë e familjare.

Pas qeëndrimit gjashteë mujor neë burgun e Serbiseë, dje u lirova i pafajsheëm nga gjykata atje.

Burgjet neë Serbi janeë të rënda. Peër shqiptareët, edhe meë të rënda. E neëse je aktivist politik shqiptar neë Kosovë, edhe meë teë reënda! Por sfidat janeë lehtë teë kalueshme kur e din që i takon një shoqërie dhe populli si yni: solidar dhe qeë nuk të harron asnjeëhereë.

Fjaleët, mbeështetja dhe empatia juaj peër mua, më kanë ardhur në vesh e neë zemër, edhe brenda dyerve të burgut. Prandaj faleminderit peër mbështetjen e madhe qeë ma keni dhënë.

Fal juve dola faqebardheë!

Shtuar 26.05.2021 06:05