Magjike, ekuipazhi i “Space X” publikon videon ku shihet toka nga hapësira

SpaceX ka shpërndarë pamjet e momentit kur ekuipazhi i tij pa tokën nga hapësira.

Bëhet fjalë për ekuipazhin gjithë-civil Inspiration4 pa Tokën nga hapësira për herë të parë, në bordin e kapsulës hapësinore Creë Dragon.

Pamjet e filmuara nga Sian Proctor – një nga katër anëtarët e ekuipazhit së bashku me Jared Isaacman, Hayley Arceneaux dhe Chris Sembroski – tregojnë ekipin që hap kupolën, dritaren e madhe me kube mbi Creë Dragon, raporton Fax Ëeb.

Ekuipazhi vështroi nga dritarja e tejdukshme ndërsa njëri nga burrat thotë: Një Odisea Hapësinore’.

Gjatë gjithë kohës, objektet përreth duke përfshirë pajisjet dhe një lodër të mbushur qëndrojnë në ajër në gravitet zero në sfond.

Gjatë fluturimit të tyre të shkurtër, ekipi arriti një lartësi orbitale prej afërsisht 364 milje mbi sipërfaqen e planetit.

Kjo është më e larta e arritur që nga STS-103, një teleskop hapësinor Hubble që shërbente në 1999, dhe fluturimi hapësinor njerëzor i pestë më i lartë në Tokë në përgjithësi./albeu.com


Shtuar 24.09.2021 21:36