“Lulëzimi i hashashit në Fier”, Policia pas akuzave futet brenda parcelave të misrit (VIDEO)

Policia e Fierit i ka kthyer përgjigje akuzave se në qytetin e Fierit, kanabisi lulëzon në parcelat e misrit.

Policia njoftoi mbrëmjen e sotme, se në sajë të denoncimit të një qytetari në rrjete sociale, ata kanë shkuar në vendin ku pretendon se ka kanabis por kjo gjë nuk është e vërtetë.

Policia madje ka publikuar dhe një video të efektivëve që ecin brenda parcelës së misrit. Ditën e sotme në media qarkulloi një video me dron, e cila pretendonte se në Fier ishte mbjellë kanabis.

 

DVP Fier

Sqarim/Në lidhje me një video të publikuar në rrjetet sociale ku një qytetar pretendon se në fshatin Suk, Roskovec, janë mbjellë bimë narkotike cannabis sativa, ju sqarojmë se:

Shërbimet e Policisë vijojnë kontrollin permanent të territorit në të gjithë qarkun Fier me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike, falë edhe mbështetjes dhe denoncimeve të adresuara nga qytetarët.

Shërbimet e Policisë kanë kryer jo njëherë por disa herë kontrolle në këtë zonë dhe rezulton se në këto toka të shfaqura në video, janë të kultivuara prodhime bujqësore.

Duke vlerësuar vidion e publikuar në rrjetet sociale, shërbimet e Policisë kanë bërë përsëri kontrollin e territorit në këtë zonë dhe rezulton se në këto toka janë të kultivuara prodhime bujqësore.

Për sa i përket pretendimit të qytetarit se e ka denonuar dy herë këtë rast në Komisariatin Dixhital, sqarojmë se pasi janë bërë verifikimet nga shërbimet e Policisë për informacionin e dhënë, qytetarit i është kthyer përgjigje nga Komisariati Dixhital.

DVP Fier fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital çdo paligjshmëri duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm dhe të paanshëm.


Shtuar 31.07.2021 22:45