LUFTA/ Ushtria izraelite: Kemi përfunduar rrethimin e Gazës

Ushtria izraelite thotë se ka “përfunduar rrethimin e qytetit të Gazës”.

Në një deklaratë, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari, tha se forcat e tij kishin sulmuar poste, seli dhe infrastruktura të tjera që përdoreshin nga Hamasi.

I vendosur në veri të Rripit të Gazës, qyteti i Gazës ishte pjesa më e dendur e populluar e rripit përpara fillimit të luftës, por më 13 tetor Izraeli urdhëroi civilët në Gazën veriore të lëviznin në jug.

Është e paqartë se sa civilë janë aktualisht në qytetin e Gazës, por imazhet nga sot treguan shkatërrim të gjerë në të gjithë qytetin dhe rrugë boshe.


Shtuar 2.11.2023 20:24