Lufta në Ukrainë dhe samiti i NATO-s, çfarë duhet të dini për zhvillimet e fundit

Albeu.com më poshtë ju sjell disa nga zhvillimet e fundit nga samiti i NATO-s në Madrid dhe lufta në Ukrainë.

Samiti i NATO-s

-Udhëheqësit e aleancës e deklaruan Rusinë një “kërcënim të drejtpërdrejtë” për sigurinë e tyre dhe u zotuan të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.

-Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se një plan për të rritur numrin e trupave në gatishmëri të lartë në 300,000 duhet të krijohet deri në vitin e ardhshëm.

-NATO ftoi zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë të hynin në bord, pasi Turqia hoqi veton e saj.

-Ndërsa NATO u zotua të rrisë mbështetjen e saj për Ukrainën, SHBA njoftoi se do ta bënte selinë e ushtrisë së saj në Poloni të përhershme.

-Mbretëria e Bashkuar po angazhon 1000 trupa shtesë për të mbrojtur krahun lindor të NATO-s.

Lufta në Ukrainë

-Kievi ka përshëndetur shkëmbimin “më të madh” të të burgosurve të luftës deri më tani, duke thënë se mori 144 ushtarë nga Rusia, shumë prej të cilëve me lëndime të rënda.

-Të paktën tre persona kanë vdekur pas një sulmi me raketa ruse në një ndërtesë banimi në qytetin jugor të Mykolaiv; Rusia pretendon se goditi një bazë stërvitore për “mercenarët e huaj”

-Presidenti indonezian Joko Widodo ka vizituar Kievin në një përpjekje për të rifilluar bisedimet e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë./albeu.com

Shtuar 29.06.2022 21:23