Lista e arsenalit të armëve që Ukraina po i kërkon NATO-s: Me këto arrijmë fitore të plotë (FOTO LAJM)

Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, ka bërë një listë të arsenalit të armëve që thotë se i duhen Ukrainës për t’i çliruar territoret e pushtuara nga Rusia.

Sipas tij, me këto armë, Ukrainë do të arrijë fitoren e plotë ndaj Rusisë.

Furnizimi me sisteme të mbrojtjes ajrore, sisteme të artilerisë MLRS, tanke, avionë luftarakë e raketa kundër anijeve janë disa nga kërkesat e Ukrainës për vendet e NATO-s.

“Për ta arritur fitoren e plotë mbi agresorin dhe çlirimin e territoreve të Ukrainës na duhen armë. Armë moderne. Një numër i madh i armëve të rënda moderne”, ka shkruar Reznikov në Twitter.

“Falenderoj të gjithë partnerët tanë për ndihmën e tyre ushtarake. Ne kemi besim se do të vazhdojë. #ArmatoseniUkrainënTani”, ka shtuar ai./albeu.com/