LISTA/ Cilët celularë dalin nga funksioni në vitin 2022

Sipas një raporti në gazetën spanjolle Marca, shumë telefona Android dhe iOS (Apple) do të ndalojnë së punuari sepse nuk do të marrin më përditësime softuerike dhe sigurie.

Mijëra pronarë të celularëve do të duhet t’i thonë lamtumirë modelit të tyre të preferuar, pasi ardhja e vitit të ri shënon fundin e disa pajisjeve të vjetra, shkruan albeu.com.

Modelet Android të prekura janë ato që përdorin versionin 2.3.7 të sistemit operativ ose versionet më të vjetra dhe janë si më poshtë:

Archos 53 Platinum
HTC Desire 500
Samsung Galaxy Trend Lite
Samsung Galaxy Trend II
Samsung Galaxy s3 Mini
Caterpillar Cat B15
Sony Xperia M
Wiko Cink Five
Wiko Darknight
Samsung Galaxy Xcover 2
Huawei Ascend G740
ZTE Grand S Flex
Lenovo A820
Huawei Ascend Mate
ZTE V956
UMi X2
Huawei Ascend D2
Samsung Galaxy Core
Faea F1
THL W8
ZTE Grand X Quad v987
Memo e madhe e ZTE
Samsung Galaxy Ace 2
LG Lucid 2
LG Optimus F7
LG Optimus L3 II Dyfishtë
LG Optimus F5
LG Optimus L5 II
LG Optimus L5 II Dyfishtë
LG Optimus L3 II
LG Optimus L7 II Dyfishtë
LG Optimus L7 II
LG Optimus F6
LG Enact
LG Optimus L4 II Dyfishtë
LG Optimus F3
LG Optimus L4 II
LG Optimus L2 II
LG Optimus F3Q

Lista e telefonave Apple është:

iPhone 4 (8 GB)
Iphone 4s
iPhone 4S (8 GB)
IPHONE 5
iPhone 5c
Tani për tani, iPhone 6 dhe iPhone Plus do të funksionojnë deri në fund të vitit 2022, kur do të shtohen në këtë listë.

Për të parë nëse telefoni juaj celular është i përfshirë në modelet që do të ndalojnë së punuari në vitin 2022, mund të futni “cilësimet” ose “konfigurimin” dhe më pas informacionin “për telefonin” ku mund të verifikoni emrin e pajisjes dhe sistemit operativ të tij. /albeu.com/


Shtuar 29.12.2021 18:08

Tags: