Lija e majmunit, raportohet rasti i dytë në Malin e Zi

Mali zi ka konfirmuar rastin e dytë në vend me virusin e lisë së majmunëve.

Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi njoftoi sot se rasti i dytë i virusit ka lidhje me rastin e parë të lisë së majmunëve që u regjistrua në vend.

Ndërsa sqaron qytetarët se i infektuari është karantinuar dhe se kanë nisur proceduar e gjurmimit e personave të tjerë që mund të jenë infektuar me linë e majmunëve.

Mësohet se i infektuari është në gjendje të mirë shëndetësore./albeu.com


Shtuar 19.08.2022 13:07