Lëshuan raketë në Japoni, Koreja e Jugut kërkon falje për shqetësimin

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara ndezi alarmin tek banorët në qytetin bregdetar të Gangneung.

Ata raportuan se kishin dëgjuar një shpërthim dhe kishin parë një zjarr gjatë natës. Por ushtria, e cila ka thënë se nuk kishte viktima, nuk e pranoi incidentin deri shtatë orë më vonë.

Kjo është hera e parë që Pheniani kalon një raketë mbi Japoni që nga viti 2017 – dhe kjo shkaktoi një shfaqje force nga SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut që kryen stërvitje ushtarake. Seuli dhe Uashingtoni lëshuan gjithashtu një breshëri raketash në Detin Lindor – i njohur gjithashtu si Deti i Japonisë – midis gadishullit Korean dhe Japonisë.

Ushtria e Koresë së Jugut më vonë konfirmoi se një nga raketat e tyre dështoi menjëherë pasi u lëshua dhe u rrëzua, kjo ishte e veçantë nga ato të lëshuara me SHBA.

Ushtria tha gjithashtu se raketa Hyunmoo-2 mbante një kokë lufte, por se ajo nuk shpërtheu, dhe kërkoi falje për shkaktimin e shqetësimit. Banorët në Gangneung thanë se panë një blic të ndritshëm dhe dëgjuan një shpërthim rreth orës 01:00 të së mërkurës.

Ata mbetën në errësirë ​​për orë të tëra dhe shumë prej tyre postuan në rrjetet sociale duke pyetur veten se çfarë kishte ndodhur, ndërsa shpërndanin foto dhe video të ngjarjes.

Shtuar 5.10.2022 08:14