La vendin në luftë, Olena Zelenska mbërrin në Angli për funeralin e monarkes

Gruaja e Presidentit të Ukrainës Zelensky foli me Princeshën e Uellsit këtë pasdite pasi udhëtoi nga atdheu i saj i shkatërruar nga lufta për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II. Dailymail shkruan se Kate mbajti një takim në Pallatin Buckingham me Zonjën e Parë të Ukrainës, Olena Zelenska, e cila pritet të drejtojë përfaqësinë për Ukrainën në funeralin nesër.

Dyshja, të dyja të veshura me fustane të gjata të zeza, u ulën në të dyja anët e një oxhaku në kolltuqe gingham me orkide rozë në sfond. Zelenska u pa më herët teksa hynte në Westminster Hall, ku monarkja e ndjerë është aktualisht e shtrirë në shtet, vetëm pak minuta para se edhe presidenti amerikan Joe Biden të mbërrinte për të bërë nderimet e tij.

Ajo u fotografua pak para orës 16:45 me anëtarë të tjerë të kontingjentit ukrainas, e veshur në të zeza dhe e veshur me një karficë ari në gjoks. Ndërsa mendonte rastin solemn, shprehja e saj ishte e zymtë dhe ajo uli kokën në respekt. Zelenska qëndroi në sallë për disa minuta ndërsa anëtarët e publikut britanik paraqitën më poshtë.

Ajo e bëri udhëtimin për në MB pasi burri i saj mori kohë nga organizimi i luftimit të vendit të tij kundër Rusisë për të nënshkruar një libër ngushëllimi për Mbretëreshën. Ardhja e Zelenska në Mbretërinë e Bashkuar ishte pritur shumë pasi u konfirmua se burri i saj, Presidenti Zelensky, do të qëndronte në shtëpi për të udhëhequr përpjekjet e luftës.