Ky është çaji më i shëndetshëm në botë, ai parandalon çdo gjë nga ftohja e deri te sëmundjet më të rënda

Pavarësisht nëse përdoret i freskët apo i tharë, rigoni është një erëz medicinale popullore që është përdorur si çaj për mijëra vjet. Për shkak se është një ilaç antioksidant, rigoni ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

Mënyra më e zakonshme për të trajtuar rigon është duke pirë çaj të bërë nga kjo bimë. Çaji i rigonit mund të përgatitet nga bimë të freskëta ose të thata. 1 deri në 2 lugë rigon hidhen në ujë të vluar. Lëreni të pushojë për rreth 5 minuta, më pas kullojeni dhe pijeni.

Rekomandohet të pini një lugë çaji rigon në ditë për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të rënda.

Çaji i rigonit mund të trajtojë ose lehtësojë:

Mbytje
artriti
kollë të ftohtë
dhimbje muskulore
dhimbje dhëmbi
aknet
alergjitë
fryrje
lodhje
dhimbje koke
dhimbje në vesh
problemet e zemrës
infeksionet e traktit urinar
dhimbje menstruale

Çaji i rigonit:

4-6 lugë gjelle gjethe të thata rigon

3 gota ujë

një fetë limoni

pak mjaltë

Përgatitja:

Rigonin e hedhim në ujin e vluar, e lëmë të ziejë, më pas e heqim nga soba dhe e lëmë të qëndrojë për rreth 4 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet. Hidhni limon dhe mjaltë në çaj të kulluar dhe të ftohur. Pini gjatë gjithë ditës. /G.D albeu.com/