HARTA/ Kundërofensiva ukrainase, Kievi rimerr territorin e aneksuar nga Putin

Në dy fronte, në jug dhe në lindje, kundërofensiva e Ukrainës  për rimarrjen e territoreve të pushtuara nga Rusia pothuajse që nga fillimi i luftës po vazhdon me shpejtësi të madhe.

Ajo që i befason vëzhguesit perëndimorë është shpejtësia me të cilën rusët tërhiqen, në gjendje të keqe, me viktima të rënda dhe material që ata lënë në duart e ukrainasve, shpesh të paprekur.

Gjenerali ukrainas nënvizoi në një deklaratë për shtyp se në jug “armiku po humbet moralin. Ata po braktisin pozicionet e tyre dhe po tërhiqen në një distancë të sigurt, duke shkatërruar rezervat e tyre të municionit, duke u përpjekur të shkatërrojnë urat”.

Me rëndësi kyçe për Ukrainën është rimarrja e Khersonit dhe krahinës së saj në Ukrainën jugore.

Zona ka rëndësi strategjike për të dy palët ndërluftuese për kodra të ndryshme. Nëse kthehet në Ukrainë, do të ketë nën kontroll një zonë pjellore pranë Detit të Zi. Por gjithashtu do ta vendosë Krimenë, ku ka instalime kritike ushtarake ruse, edhe më tej në rrezen e artilerisë ukrainase, siç është HIMARS-i i dhënë nga SHBA.

Shtuar 4.10.2022 19:41