Kryeministri i ri i Izraelit premton të bashkojë kombin

Kryeministri i ri i Izraelit Naftali Bennett është zotuar të bashkojë kombin e shkatërruar nga katër zgjedhje në dy vjet bllokim politik.

Ai tha se qeveria e tij do të “punonte për njerëzit”, duke shtuar se përparësitë do të ishin reformat në arsim, shëndetësi dhe shkurtimi i burokracisë.

Nacionalisti i krahut të djathtë do të drejtojë një koalicion të paparë të partive të mbështetur nga deputetët në një votim të dielën.

Ai pason Benjamin Netanyahu, i cili u detyrua të largohej nga detyra pas 12 vjetësh.

Bennett, udhëheqësi i partisë Yamina, do të jetë kryeministër deri në shtator 2023 si pjesë e një marrëveshje për ndarjen e pushtetit.

Ai pastaj do t’ia dorëzojë pushtetin Yair Lapid, kreut të partisë qendrore Yesh Atid, për dy vjet të tjerë.

Netanyahu, kryeministri më jetëgjatë i Izraelit, do të mbetet kreu i partisë së krahut të djathtë Likud dhe do të bëhet udhëheqës i opozitës./albeu.com

 


Shtuar 14.06.2021 08:20