Kriza në Ukrainë, Putin: SHBA ka injoruar shqetësimet për sigurinë e Rusisë

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë homologut të tij francez se Perëndimi ka injoruar shqetësimet e sigurisë së Rusisë, mes frikës se Rusia mund të pushtojë Ukrainën.

SHBA hodhi poshtë një kërkesë kyçe të Moskës që NATO të përjashtonte mundësinë e anëtarësimit të Ukrainës në aleancën e mbrojtjes, por këmbënguli se ajo po i ofronte Rusisë një “rrugë diplomatike”.

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar se ekziston një “mundësi e veçantë” që Rusia të pushtojë Ukrainën muajin e ardhshëm. Nga ana tjetër, Rusia mohon se po planifikon një sulm.

Por të premten, Putin i tha presidentit francez Emmanuel Macron se ngecja nuk ishte zgjidhur.

“Përgjigjet e SHBA-së dhe NATO-s nuk morën parasysh shqetësimet kryesore ruse si parandalimi i zgjerimit të NATO-s, mosvendosja e sistemeve të armëve goditëse pranë kufijve rusë, ose kthimi i potencialit ushtarak dhe infrastrukturës së aleancës në Evropë në pozicionet ekzistuese në 1997,” tha Kremlini.

Ky është komenti i parë i Putinit për krizën pasi SHBA refuzoi kërkesën kryesore të Rusisë.

Ai i tha Macron se do të studionte nga afër kundërpropozimet e SHBA-së përpara se të vendoste për ndonjë veprim të mëtejshëm.

Më herët, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se kishte “kokrra racionaliteti” në reagimin e SHBA-së dhe se Rusia nuk dëshiron luftë.

Menjëherë pas komenteve të Putinit për Macron, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se aleanca ishte gati të rriste praninë e saj në Evropën Lindore për të demonstruar vendosmërinë e saj.

Stoltenberg tha se Rusia po dislokonte mijëra trupa të gatshme luftarake dhe sisteme raketore në Bjellorusi, e cila gjithashtu kufizohet me Ukrainën.

Rusia muajin e kaluar bëri kërkesa të gjera sigurie nga Perëndimi, duke përfshirë:

-Ukraina duhet të ndalohet të bashkohet me NATO-n

-NATO duhet t’i japë fund aktivitetit ushtarak në Evropën Lindore, duke tërhequr trupat nga Polonia dhe republikat baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë

-Aleanca nuk duhet të vendosë raketa në vendet afër ose në kufi me Rusinë

SHBA dhe NATO u përgjigjën duke thënë se Ukraina kishte të drejtë të zgjedhë aleatët e saj, por i ofruan Rusisë bisedime për vendosjen e raketave dhe çështje të tjera./albeu.com

 

Shtuar 28.01.2022 16:11