Kremlini: Nuk ka “asnjë bazë” për bisedimet e paqes

Nuk ka “asnjë bazë” për një takim midis liderëve rusë dhe ukrainas për momentin, tha Kremlini sot ndërsa lufta po vazhdon.

Në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me propozimet e Turqisë për ndërmjetësimin e bisedimeve të paqes, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelenskyy mund të takohen vetëm pasi negociatorët nga të dyja palët të kenë “kryer detyrat e shtëpisë”.

Negociatat midis Moskës dhe Kievit kanë ngecur për muaj të tërë, ku secila palë fajëson tjetrën për mungesë progresi.

Kremlini u bëri thirrje gjithashtu vendeve perëndimore me ndikim mbi Ukrainën që të shtyjnë Kievin të ndalojë bombardimin e centralit bërthamor të Zaporizhzhia.

Si Moska ashtu edhe Kievi kanë fajësuar njëri-tjetrin për sulmet në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë, i cili kontrollohet nga forcat ruse.