Kremlini kundërshton planet e sulmeve kibernetike dhe akuzon SHBA-në

Kremlini ka hedhur poshtë pretendimet se po planifikon një sulm kibernetik pasi u godit nga një valë sanksionesh nga vendet në Perëndim.

Zëdhënësi i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov u tha gazetarëve se “ndryshe nga shumë vende perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Rusia nuk angazhohet në banditizëm në nivel shtetëror”.

Komentet vijnë pasi Shtëpia e Bardhë paralajmëroi dje se kishte “inteligjencë në zhvillim” se qeveria ruse po eksploronte opsione për një sulm të mundshëm kibernetik.

Mbrëmë presidenti i SHBA Joe Biden tha se ai besonte se Rusia po përgatitej për operacione të “flamurit të rremë” – një akt i kryer me qëllimin për të fajësuar një palë tjetër.

Ai tha: “Kurpi i Putinit është pas murit. Ai nuk po parashikonte shtrirjen apo forcën e unitetit tonë. Dhe sa më shumë të jetë shpina e tij pas murit, aq më e madhe do të jetë ashpërsia e taktikave që ai mund të përdorë.

“Ne e kemi parë atë më parë. Ai ka drejtuar shumë operacione false. Sa herë që ai fillon të flasë për diçka që mendon se NATO, Ukraina ose Shtetet e Bashkuara do të bëjnë, kjo do të thotë se ai po përgatitet për ta bërë atë.”

Zoti Biden shtoi se presidenti rus Vladimir Putin mund të jetë duke u përgatitur për të përdorur armë kimike ose biologjike në Ukrainë.

Shtuar 22.03.2022 11:43