Koreja e Veriut teston me sukses një raketë hipersonike

Koreja e Veriut testoi me sukses një raketë hipersonike të mërkurën, testi i parë i madh i armëve këtë vit, thuhet në një raport të medias shtetërore.

KCNA tha se “goditi me saktësi” një objektiv të caktuar 700 km larg.

Ky është testi i dytë i raportuar i një rakete hipersonike, e cila mund të shmangë zbulimin për më gjatë se raketat balistike.

Testi vjen pasi udhëheqësi i saj Kim Jong-un ishte zotuar më herët se do të forconte mbrojtjen e Phenianit.

Kim tha në një fjalim të Vitit të Ri se Pheniani do të vazhdojë të forcojë aftësitë e tij mbrojtëse për shkak të një mjedisi gjithnjë e më të paqëndrueshëm ushtarak në gadishullin Korean.

Koreja e Veriut testoi një sërë raketash vitin e kaluar në mes të bisedimeve të bllokuara me Jugun dhe SHBA-në./albeu.com


Shtuar 6.01.2022 08:30