Kina u kërkon bankave të mos mbështesin kriptomonedhën

Kina ka zgjeruar goditjen e saj ndaj kriptovalutave, duke u kërkuar bankave dhe platformave të pagesave të ndalojnë mbështetjen e transaksioneve të monedhës digjitale.

Kjo kërkesë vjen pas një urdhri të dhënë ditën e premte për të mbyllur operacionet e minierave të Bitcoin në provincën Sichuan.

Çmimi i Bitcoin ra me më shumë 10% të hënën, por u stabilizua në tregun aziatik të martën, informon albeu.com.

Vlera e kriptovalutës ka rënë me rreth 50% që kur arriti një rekord të lartë mbi 63,000 dollarë në prill.

Të hënën, banka qendrore e Kinës, Banka Popullore e Kinës (PBOC), tha se kohët e fundit kishte kërkuar nga disa banka të mëdha dhe kompanitë  të ndalonin së ndërmarri veprime më të ashpra në lidhje me tregtinë e kriptovalutave.

Bankave iu tha që të mos ofrojnë produkte ose shërbime të tilla si tregtimi, pastrimi dhe shlyerja për transaksionet e monedhës, tha PBOC në një deklaratë, informon albeu.com.

Huadhënësi i tretë më i madh i Kinës nga pasuritë, Banka Bujqësore e Kinës, tha se po ndiqte udhëzimet e PBOC dhe do të kryente kujdesin e duhur për klientët për të çrrënjosur aktivitetet e paligjshme që përfshijnë miniera dhe transaksione të kriptovalutave.

Banka Kursimore Postare e Kinës gjithashtu tha se kjo nuk do të lehtësojë çdo transaksion kriptovalutë.

Platforma kineze dhe e pagesave në internet Alipay, e cila është në pronësi të gjigandit të teknologjisë financiare Ant Group, tha se do të vendoste një sistem monitorimi për të zbuluar transaksione të paligjshme të kriptovalutave./albeu.com

Shtuar 22.06.2021 08:55