Kina rrit blerjet e naftës ruse, bëhet furnizuesi kryesor në botë

Importet e naftës së papërpunuar të Kinës nga Rusia u rritën me 55% nga një vit më parë në një nivel rekord në maj, duke lënë pas Arabinë Saudite si furnizuesin kryesor, pasi rafinerit fituan para nga zbritja mes sanksioneve ndaj Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë, sipas The Guardian.

Sipas të dhënave të hënën nga administrata e përgjithshme kineze e doganave, importet e naftës ruse, duke përfshirë furnizimet e pompuara përmes tubacionit të Siberisë lindore të Paqësorit dhe dërgesave me det, arritën në rreth 8.42 milionë tonë.

Dërgesat janë ekuivalente me pothuajse 2 milion fuçi në ditë (bpd) dhe një çerek më shumë nga 1.59 milion fuçi në ditë në prill. Kina është importuesi më i madh në botë i naftës bruto.

Firmat kineze, duke përfshirë gjigantin shtetëror të rafinerisë Sinopec dhe Zhenhua Oil shtetëror , kanë rritur blerjet e naftës ruse, të joshur nga zbritjet e mëdha pasi kompanitë kryesore perëndimore të naftës dhe tregtare u tërhoqën për shkak të sanksioneve.

Zbritjet deri në 30% e kanë ndihmuar Rusinë të mbajë arkat e saj plot pavarësisht sanksioneve nga perëndimi.

Kremlini grumbulloi rreth 20 miliardë dollarë nga eksportet e naftës në maj.