Bota nuk gjen qetësi, në Irak shpërthen kolera

Trembëdhjetë raste të kolerës janë raportuar në Irak , dhjetë në Sulaymaniyah, në rajonin autonom të Kurdistanit, thanë zyrtarët shëndetësorë të dielën.

“Dhjetë raste të kolerës janë raportuar në provincë,” tha Sabah Haërami , drejtor i përgjithshëm i shëndetësisë në Sulaymaniyah.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Irakut, dy raste të tjera u raportuan në al-Mutana (jug) dhe i trembëdhjeti në Kirkuk (në veri) të vendit.

Në provincën Sulaymaniyah, janë raportuar 56 raste të tjera të dyshuara, mostrat janë duke u analizuar në një laborator të Bagdadit.

Gjatë dhjetë ditëve të fundit, “afërsisht 4,000 raste të pacientëve me diarre dhe të vjella janë raportuar në spitalet në Sulejmanije “, sipas Dr. Havrami.

“Kolera është një sëmundje e tmerrshme, por mund të kurohet shumë lehtë. Ne mund të shpëtojmë jetë brenda pak orësh,” tha ai.

Një epidemi kolere është raportuar në Sulaymaniyah që nga viti 2012.

Shpërthimi më i fundit i kolerës në Irak “daton në vitin 2015”, tha Saif al-Badr , një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë.

Një epidemi kolere më pas goditi Bagdadin dhe provincën e Babilonisë, në jug të kryeqytetit, duke infektuar qindra njerëz.

Kolera, një sëmundje që shkakton diarre akute dhe dehidratim mund të vrasë brenda disa orësh pa trajtim, përhapet duke pirë ujë të kontaminuar ose duke ngrënë ushqim të kontaminuar me bakterin vibrio cholerae.

Sëmundja shpesh shfaqet në zona të banuara me akses të kufizuar në ujë të pijshëm ose mungesë të rrjeteve të kanalizimeve.

Në fillim të vitit 2021, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerësoi se çdo vit në mbarë botën regjistroheshin midis 1.3 dhe 1.4 milionë raste të kolerës dhe 21,000 deri në 143,000 vdekje nga kjo sëmundje.

Shtuar 20.06.2022 08:23