Kimë me vezë, ja receta që do të bëjë gjithë familjen bashkë këtë fundjavë

Figurë 1 lugë narden kumbulle (opsionale), gjethe dafine, kripë, rigon, spec i kuq pluhur, piper, vaj ulliri dhe 4-5 vezë.

Përgatitja: Kjo recetë përgatitet në zj arr të ulët pasi sasia e qepëve duhet të karamelizohet mirë. Presim qepët për së gjati imët dhe në një tigan të thellë me vaj ulliri i skuqim ngadalë me pak kripë dhe piper.

Më pas shtojmë hudhrat dhe gjithë erëzat. Pasi janë skuqur mirë së bashku shtojmë salcën e domates dhe ajvarin nëse dëshironi. E trazojmë mirë, shtojmë pak kripë dhe pak ujë.

Dhe e lejmë për 5 minuta aq sa formohen bulëza. Kontrollojmë mëse kripa është fiks dhe më pas gjellën e hedhim në tavë normale ose në tigan furre. E mbulojmë sipër me letër alumini dhe e vendosim furrë 180 C për 30 min./albeu.com