Kim Jong Un nxjerr për herë të gjashtë vajzën e vogël në publik, shijojnë ndeshjen e futbollit së bashku

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un e çoi vajzën e tij në një lojë futbolli duke festuar ditëlindjen e babait të tij të ndjerë.

Media shtetërore tha se prania e Kim dhe vajzës së tij “të dashur” Kim Ju Ae, e cila besohet të jetë rreth 10 vjeç, solli “gëzim dhe emocion” në ndeshje.

Është e gjashta në një seri paraqitjesh publike që ka ngjallur spekulime nëse ajo po përgatitet për një rol udhëheqës apo pasardhës të babait të saj.

Dalja e saj e fundit publike ishte më 9 shkurt, një paradë për të festuar 75-vjetorin e ushtrisë së Koresë së Veriut, ku babai i saj zbuloi një raketë të re balistike ndërkontinentale me lëndë djegëse të ngurtë (ICBM) që ai mund ta testonte në muajt e ardhshëm.

Ajo gjithashtu u shfaq përkrah babait të saj në disa pulla të reja postare të lëshuara për të shënuar një test ICBM nëntorin e kaluar, për të cilin vendi tha se ishte një sukses.

Ndeshja e futbollit u përshkrua nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve si një “ngjarje e rëndësishme sportive dhe kulturore”, me foto të publikuara nga gazeta zyrtare e Koresë së Veriut Rodong Sinmun që tregonin Kim dhe vajzën e tij duke buzëqeshur dhe duartrokitur nga vendet VIP.

Kim Yo Jong, motra e Kim dhe një nga zyrtarët e tij të lartë të politikës së jashtme, u panë të ulur në një rresht prapa, duke parë ndeshjen midis anëtarëve të stafit nga kabineti dhe ministria e Mbrojtjes.

Në mënyrë tipike, Kim Ju Ae i bashkohet babait të saj në ngjarje që lidhen hapur me ambiciet e tij bërthamore. Në paraqitjen e saj të parë ndonjëherë në mediat shtetërore, ajo u soll për të vëzhguar një test fluturimi të një ICBM.

Analistët thonë se kjo është mënyra e babait të saj për t’i kujtuar botës se ai kurrë nuk do të dorëzojë vullnetarisht arsenalin e tij, të cilin ai e sheh qartë si garancinë më të fortë të mbijetesës dhe zgjerimin e sundimit dinastik të familjes së tij.

Megjithatë, Koreja e Veriut ka një hierarki historikisht të dominuar nga meshkujt  dhe Kim besohet të jetë vetëm 39 vjeç.

Ai mendohet se ka tre fëmijë me gruan e tij Ri Sol Ju, dy vajza dhe një djalë./Albeu.com/


Shtuar 18.02.2023 08:15