Këto shenja tregojnë se keni probleme me veshkat

Veshkat janë organet vitale, përgjegjëse për detoksifikimin e trupit. Nëse diçka u ndodh atyre, i gjithë trupi vuan.

Veshkat thithin lëndët ushqyese dhe mbajnë një ekuilibër në lëngjet e trupit. Pavarësisht nga rëndësia e tyre, nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh simptomat e mosfunksionimit të tyre.

Është e rëndësishme të dini se funksioni i veshkave zvogëlohet me moshën dhe zbulimi i hershëm i ndonjë problemi mund të jetë kritik për ruajtjen e shëndetit tuaj. Këtu janë shtatë simptoma që mund të tregojnë probleme të veshkave.

1. Edemë

Një funksion i veshkave është të mbajnë ekuilibrin acid / alkalik të trupit duke rregulluar lëngjet. Pra, nëse ka një grumbullim anormal të lëngjeve në trup, kjo mund të nënkuptojë se diçka nuk shkon me veshkat. Kjo akumulim i lëngjeve mund të çojë në ënjtje, e cila zakonisht ndodh në duar, këmbë ose kyçin e këmbës.

2. Ndryshimet në modelin e urinimit

Nëse përjetoni ndryshime në modelin urinar, kjo mund të tregojë probleme me veshkat. Disa nga këto ndryshime mund të përfshijnë sa vijon:

  • Ndjenja e presionit gjatë urinimit,
  • Gjak në urinë
  • Urinim më pak i shpeshtë, por urina shfaqet e errët gjatë sekretimit
  • Urina duket të jetë e shkumëzuar ose me flluska
  • Ju shpesh zgjoheni në mes të natës dhe ndjeni nevojën për të urinuar.

3. Skuqje

Akumulimi i acidit urik dhe produkteve të mbetjeve në trup mund të shkaktojnë kruarje të lëkurës. Skuqja është një simptomë që mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm. Sidoqoftë, skuqjet e shkaktuara nga mosfunksionimi i veshkave janë më të thella dhe ndjehen sikur shtrihen nën sipërfaqen e lëkurës, ndërsa trajtimet aktuale nuk duket se funksionojnë, informon albeu.com.

4. Dhimbje në këmbë dhe në pjesën e poshtme të shpinës

Dhimbja në këmbë ose në pjesën e poshtme të shpinës mund të tregojë gurë në veshka, por gjithashtu mund t’i atribuohet infeksioneve në veshka. Nëse kjo ndodh, sëmundja mund të përparojë dhe të shoqërohet me simptoma të tjera, të tilla si vështirësi në urinim ose ndjesi djegie kur urinoni. Është e rëndësishme të dalloni këtë simptomë nga dhimbja normale e muskujve.

5. Shije e keqe në gojë

Kur veshkat nuk arrijnë të heqin toksinat, ato do të grumbullohen në trup. Kjo mund të shkaktojë një shije metalike në gojë dhe të çojë në erë të keqe të gojës. Ju gjithashtu mund të mendoni se ushqimi që hani nuk ka shije të mirë, veçanërisht mishi. Kjo mund të zvogëlojë oreksin dhe të bëjë që të bini në peshë, informon albeu.com.

6. Lodhje

Veshkat prodhojnë një hormon që krijon qelizat e kuqe të gjakut, të cilat nga ana tjetër sjellin oksigjen në trup. Kur ato nuk janë duke punuar si duhet, mund të ketë mungesë të qelizave të kuqe të gjakut, dhe për këtë arsye mungesë të oksigjenit që rezulton të ndjeheni të lodhur. Kjo mund t’i atribuohet faktorëve të ndryshëm, por gjithsesi është një simptomë e shëndetit të dobët të veshkave./albeu.com


Shtuar 8.07.2021 15:54